Vaiką kamuoja baimės jausmas? Kokios to priežastys? - Psichologijos namai

Vaiką kamuoja baimės jausmas? Kokios to priežastys?

Straipsnyje “Kokios baimės būdingos vaikui pagal jo amžių?” apžvelgiama, kokių baimių gali turėti vaikai.

Šiame straipsnyje sužinosite, dėl kokių priežasčių šios baimės atsiranda. Kai kurios priežastys turėtų nustebinti.

Daugelio baimių atsiradimą skatina televizija, kompiuteriniai žaidimai, filmai, knygos ir pan., kur vaikas gali matyti daug išgalvotų baimę keliančių dalykų. Pradėję lankyti mokyklą vaikai baiminasi likti neįvertinti, nerimauja, kad gali būti nepriimti bendraamžių ir kitų aplinkinių, taip pat atsiranda baimė pavėluoti į mokyklą.

Psichologinio konsultavimo praktika rodo, kad vaikai bijo to paties, ko ir jų tėvai. Vaikas gali bijoti tam tikro dalyko, kai šalia yra vienas iš tėvų. Pavyzdžiui mažylis bijo važiuoti liftu tik su tėvu, tačiau jeigu jis būna su mama, močiute, seneliu ar bet kuriuo kitu žmogumi, tokia baimė jam nekyla. Tokiais atvejais paprastai paaiškėja, kad tėvas vaikystėje taip pat bijojo liftų ir iki šiol jaučia nerimą jais naudodamasis. Pajausti šią tėvo baimę vaikui nereikia ypatingų sugebėjimų.

pn-vaiko-baimes-priezastys

Ko nors bijodami suaugusieji dažniausiai bando apie tai kalbėti su kitais žmonėmis, ieškoti palaikymo, mėgina išsiaiškinti, ar aplinkiniai irgi dėl to paties nerimauja. Kartais, norėdami nuraminti save, raminame kitus. Tai vyksta ir tada, jeigu šalia mūsų yra vaikas – mes nesąmoningai ieškome jo palaikymo. Vaikas užjaučia, bet negali padėti, tačiau jausdamas suaugusiojo nerimą jis pats pradeda bijoti.

Kitas pavyzdys – vaikas ryte nenori eiti į vaikų darželį, nepaisant to, kad vakare gali kurti planus rytdienai, su kuo ir kaip jis kitą dieną darželyje žais. Paanalizuokite save – ar kėlimasis rytais jums nėra tarsi sunki našta? Ar nejaučiate nuoskaudos, kad suruošti vaiką turite būtent jūs, o ne žmona/vyras arba močiutė, kuri vėliau keliasi, ir apskritai galėtų ne dirbti, o prižiūrėti vaiką. Jeigu taip jaučiatės, tai jūsų nuoskaudos veikia ne tik jūsų baimes, bet ir vaiką. Tėvų emocijos sukelia tokias pat emocijas vaikams.

O ką patys manote apie tai, kad jūsų vaikas lanko darželį? Galbūt manote, kad tai – vienintelė išeitis iš esamos situacijos ir jus tai slegia? Ar neturite vidinių abejonių? Sąžiningai atsakykite sau į klausimą, ar jus tikrai nuoširdžiai domina vaiko gyvenimas, kai teiraujatės, ką jis veikia darželyje. O gal tiesiog norite išsklaidyti savo abejones, ar teisingas yra jūsų sprendimas? Ar darželyje vaiko patiriamos nuoskaudos, nesėkmės neskatina jūsų nerimo? Jeigu taip, tai vaiko kaprizai ir baimės yra jūsų abejonių, nerimo, neryžtingumo atspindys.

Ką gi daryti? Nereikia slėptis nuo savo problemų. Jeigu kas nors panašaus įvyko vieną kartą, tai nieko baisaus. Blogai, jeigu tai taps elgesio norma, kasdienybe, jei nesuvokdami, kad problema slypi jumyse, imsite barti vaiką. Savąsias problemas ir nerimą turėtumėte įveikti patys, neperkeldami rūpesčių mažyliui.

Tėveliai, ar pastebėjote ryšį tarp savo ir vaikučių baimių?

Dažnai šeimose kyla problemų dėl to, kad vaikas sunkiai užmiega. Vieni vaikai be vargo gali užmigti tamsoje, o kiti sutinka miegoti tik degant šviesai. Tokiu atveju galima palikti vaikui degančią naktinę lemputę, kurią išjungsite tada, kai jis užmigs. Atsižvelkite į šiuos vaiko prašymus, nes ikimokyklinuko psichikoje tai, ką jis pamatė, suvokė, išgirdo dienos metu, yra glaudžiai susiję su jo emocijomis ir gali sukelti naktines baimes. Ikimokyklinio amžiaus, ypač 5-6 m., vaikams naktinės baimės pasireiškia itin dažnai.

Nenustebkite, jeigu šešiametis staiga pradeda bijoti mirties – tai visiškai normalu. Tiesiog jis pradeda suvokti, kad gyvenimas kada nors baigiasi.

Baimių priežastimi gali tapti informacijos trūkumas, nežinojimas, klaidingas kokio nors dalyko arba reiškinio įsivaizdavimas. Tokiu atveju vaikui reikia išaiškinti realią situaciją, susijusią su tam tikru objektu, o kad būtų lengviau, naudinga pasitelkti knygas, enciklopedijas, televizijos laidas.

Su baimėmis galima kovoti. Kokiomis priemonėmis kovoti su vaiko baimėmis apžvelgsime sekančiame straipsnyje.

Parengta pagal doc. dr. Margaritos Pileckaitės – Markovienės straipsnį “Vaiko baimės”.

Posted in Straipsniai, Visi straipsniai
Susisiekite su psichologe

Vardas

Paštas

Telefonas

Jūsų klausimai

Kontaktai:
Psichologė Dorota Oleškevič
tel.: +370 686 80288
el. paštas: psichologijosnamai@gmail.com
skype: dorota.oleskevic

Mindaugo 21, Vilnius (pilkos durys ant kampo)