Nuovargis kaip žmogaus organizmo būsena - Psichologijos namai

Nuovargis kaip žmogaus organizmo būsena

Nuovargis – tai viena didžiausių problemų šiuolaikinėje visuomenėje. Ekonomikos pažanga, įvairių sričių laimėjimai keičia gyvenimo tempą versdami žmogų skubėti. Toks gyvenimo tempas ir skiriamas mažas dėmesys savo sveikatai sukelia įvairius organizmo sutrikimus, įtampą, stresą, ligas, kurios, sukelia nuovargį arba pasireiškia kartu. Nuvargstama nuo ilgo, sunkaus ir įtempto fizinio arba protinio darbo, gausaus informacijos srauto, emocinės įtampos, stiprių arba monotoniškų dirgiklių. Daugeliui nuovargis išvengiamas per laiką, daugumai visiškai nepašalinamas. Tai priklauso nuo nuovargio lygio ir žmogaus dėmesio savo sveikatai.

Nuovargį rodo nenoras toliau dirbti, atbukęs dėmesys, bendras silpnumas, sutrikusi judesių koordinacija, padidėjęs irzlumas, sumažėjusi raumenų jėga ir ištvermė, sutrikusi nervų, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių sistemų veikla.

Tam, kad žmogus nuolat jaustųsi energingas, kupinas jėgų, reikalinga pilnavertė mityba, kuri aprūpina organizmą reikalingomis maistinėmis medžiagomis ir tuo pačiu – energija. Nuo didesnio fizinio krūvio organizmas išeikvoja daug energinių medžiagų, o negavus papildymo, atsiranda kenksmingų medžiagų apykaitos produktų. Ligotas, pagyvenęs, nepratęs, nesitreniravęs žmogus pavargsta greičiau. Tinkamai pailsėjus, gerai išsimiegojus, nuovargis paprastai praeina, sugrįžta darbingumas bei atsistato visos funkcijos. Tačiau dėl nuolatinės poilsio stokos, blogų darbo, buities sąlygų, netinkamų miego bei mitybos režimų, nepakankamo dėmesio savo sveikatai, nuovargio reiškiniai gali kauptis. Atsiradęs pervargimas arba lėtinis nuovargis tampa liguista organizmo būkle: atsiranda apatija, bendras silpnumas, nuolatiniai galvos skausmai, sutrinka miegas, atmintis, dėmesys, nervų ir kraujagyslių, virškinimo sistemų veikla.

Nuovargis yra daugiamatis reiškinys, kuris pasireiškia kaip žmogaus organizmo būsena. Ji apibrėžiama subjektyviomis ir objektyviomis savybėmis.

Subjektyvios savybės: fizinių nusiskundimų padidėjimas; emocinis labilumas arba dirglumas; apsnūdimas ar apatiškumas, nesidomėjimas aplinka, introspekcija; nukritęs darbingumas; padidėjęs poilsio poreikis; nesugebėjimas atstatyti energijos po miego; mieguistumas.

Objektyvios savybės: nuolatinis ir neįveikiamas energijos trūkumas; nesugebėjimas palaikyti fizinio aktyvumo įprastinio lygio; suvokimas, kad atlikti įprastus uždavinius reikalinga papildoma energija; kaltės jausmas už įsipareigojimų neįvykdymą; pervargimas; sumažėjęs lipido.

Nuovargis, jo rūšys

Saikingas, neintensyvus fizinis darbas gerina bei treniruoja visas organizmo fiziologines funkcijas, medžiagų bei energijos apykaitą ir stiprina sveikatą. Jei darbas sunkus, ilgai trunka, yra didelė nervinė – emocinė įtampa, nesilaikoma racionalaus darbo ir poilsio rėžimo, nuovargio reiškiniai akumuliuojasi. Tokiu atveju susidaro kokybiškai nauja funkcinė arba patologinė organizmo būklė, kuri vadinama pervargimu. Pervargstama pamažu ilgą laiką didėjant organizmo funkciniams pakitimams. Pervargimui būdingas ryškesnis darbingumo ir darbo našumo mažėjimas. Daugiausia nukenčia centrinė nervų sistema: skauda galvą, juntamas bendrasis silpnumas, blogėja atmintis, sutrinka miegas, netenkama apetito, sumažėja organizmo atsparumas įvairiems kenksmingiems aplinkos veiksniams. Pervargimas dažnai sukelia širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus – gali padidėti arterinis kraujospūdis, sutrikti širdies dirglumo ir laidumo funkcijos ir kt. Kad pervargimas praeitų, reikia ilgesnio poilsio, neretai – atitinkamo gydymo bei reabilitacinių priemonių.

Persitempimas – tai ūmiai atsirandantis patologinis reiškinys, kai žmogus atlieka labai sunkų darbą, neatitinkantį organizmo jėgų ir jo funkcinių galimybių. Taip dažnai atsitinka per sportines varžybas ir kitomis ekstremaliomis situacijomis – sutelkus fizines, psichines ir valios pastangas, kurių dėka atliekamas organizmo treniruotumo ir jo galimybių neatitinkantis darbas.

Persitempimas pasireiškia dideliu bendruoju silpnumu, pykinimu, cianoze, sutrinka širdies ritmas, skauda širdies plote. Persitempęs žmogus gali netekti sąmonės, net mirti. Gali prasidėti širdies dilatacija, atsirasti negrįžtamųjų širdies ir kraujagyslių bei kitų sistemų pakitimų. Persitempus būtina neatidėliotina medicinos pagalba.

Pagrindinės nuovargio rūšys: bendras; fizinis; protinis; emocinis; galios, jėgos (vigor).

Papildomai nuovargis dar klasifikuojamas į sensorinį, elgesio ir fiziologinį. Medicinoje dar išskiriamas pirminis ir antrinis nuovargis.

Fizinis nuovargis. Tai normali būsena po sunkaus darbo. Jis pasireiškia dėl metabolinių procesų raumenyse, nepakankamos kraujotakos, deguonies trūkumu ir prasta mityba. Šis nuovargis gali pasireikšti įvairiose raumenų grupėse, priklausomai, kokį fizinį darbą žmogus dirbo. Normalus fizinis nuovargis paprastai atsistato per 2–3 poilsio valandas. Jaučiant nuovargį žmonės gali dirbti 3 valandas ir tada jų jėgos išsenka. Ilgainiui jie dirba 4, tada 5, vėliau 6 valandas. Yra žmonių, kurie dirba 8 valandas per dieną, bet būna nepaprastai pavargę vakarais ir jiems reikia savaitgalio jėgų atstatymui. Jeigu jaučiams fizinis nuovargis, peršalus jis jaučiamas daug stipriau.

Jei nuovargis jaučiamas ir po trumpo ar lengvo fizinio darbo, tai jau nenormali būsena, reikia nustatyti tikslias nuovargio priežastis.

Protinis nuovargis. Jis atsiranda užsitęsus smegenų veiklai (darbui), po kurios gali kisti mąstysena ar kiti asmenybės elgesiui nebūdingi bruožai. Protinio nuovargio simptomai:

 Bloga dėmesio koncentracija;

 Silpna arba visai bloga atmintis;

 Apatiškumas;

 Neatidumas;

 Uždarumas;

 Dažnas žiovavimas ir mieguistumas;

 Painiava, “netvarka” mintyse ir savo aplinkoje;

 Pagrindinių užduočių nebevykdymas.

Išanalizavus protinio nuovargio apraiškas, nustatyta, kad, dažniausiai tokiu atveju nejaučiamas fizinis skausmas, nervų sistemos nuovargis nėra atpažintas ir yra dažnai žmonių ignoruojamas. Vis dėl to protinis nuovargis egzistuoja, nors atrodo, kad žmogaus būklė gera. Vėlesnės nuovargio stadijos dažnai yra lydimos įtampos su sumažėjusiu energijos kiekiu dirbant protinį darbą. Jaučiamas poilsio poreikis ir veiklos pakeitimas.

Emocinis nuovargis. Esant šiam nuovargiui žmogų kamuoja irzlumas, dirglumas, depresiškumas, nepastovūs skausmai, nervinis išsekimas, nerimas. Žmogaus niekas nebejaudina. Emocinis nuovargis šiek tiek panašus į protinį ir atsistato daug sunkiau nei fizinis nuovargis.

Nuovargio pasireiškimai bei simptomai

Nuovargis priklauso nuo įvairių faktorių, kurie jį sukelia. Išskirtos šios faktorių rūšys:

 Fiziniai (triukšmas, apšvietimas, temperatūra, vibracija);

 Psichobiologiniai (stresas, nerimas, depresija, nuobodus gyvenimo stilius. Čia išskiriami ir pažinimo faktoriai: per mažai ar per daug informacijos, visai nėra ar per didelė motyvacija, nejaučiamas laiko ribos arba jaučiamas laiko spaudimas);

 Darbiniai (darbas be atostogų, neįdomus, įtemptas darbas, pamaininio darbo periodiškumas nesutampa su žmogaus cirkadiniu ritmu, specifinis darbas, kaip automobilio vairavimas, aviacija, jūreivystė ir kt.);

 Fiziologiniai (padidėjusios fizinės pastangos, prasta fizinė būklė, neveiklumas, biologiniai žmogaus cirkadiniai ritmai, kaip miego stoka, miego dieniniai šablonai, nėštumas, menstruacinis ciklas);

 Mitybos (retas ir nereguliarus maitinimasis, nepakankamas kiekis reikalingų medžiagų, prasta maisto kokybė, nepriderintas mitybos ciklas prie individualios medžiagų apykaitos, kasdien vienodas maistas, per daug cheminių priedų (E klasė));

 Cheminiai (pašalinis poveikis dėl alergijos ir jautrumas chemikalams).

Nuovargio simptomai:

Simptomai susiję su energijos ir gyvybingumo pojūčiu

 • Nuovargis
 • Energijos trūkumas
 • Apatija
 • Išsekimas

Simptomai susiję su pažinimo pasikeitimu

 • Sumišimas, susipainiojimas
 • Apatija
 • Neatidumas, nedėmesingumas
 • Nesusikoncentravimas
 • Pablogėjusi atmintis

Simptomai susiję su miegu

 • Mieguistumas
 • Negrąžinantis jėgų miegas

Simptomai susiję su stiprybe

 • Silpnumas
 • Raumenų nuovargis
 • Įtemptas kvėpavimas

Simptomai susiję su nuotaika

 • Irzlumas
 • Dirglumas
 • Nepastovumas
 • Prislėgtumas

Autorius:Doc. dr. Albinas Stankus. (Sudaryta pagal Russell K., Portenoy M. D., Chairman. Fatigue)

Siūlome atlikti nuovargio vertinimo testą >>>.

PN-TESTAS-NUOVARGIO-VERTINIMAS

Posted in Kolegų straipsniai, Straipsniai, Visi straipsniai
Susisiekite su psichologe

Vardas

Paštas

Telefonas

Jūsų klausimai

Kontaktai:
Psichologė Dorota Oleškevič
tel.: +370 686 80288
el. paštas: psichologijosnamai@gmail.com
skype: dorota.oleskevic

Mindaugo 21, Vilnius (pilkos durys ant kampo)