Ko visuomenė tikisi iš vaiko? - Psichologijos namai

Ko visuomenė tikisi iš vaiko?

issukiai-mamoms-2-uzduotisVisuomenė žmogaus raidai kelia tam tikrus reikalavimus:
• išsiugdyti tinkamą priklausomybės – savarankiškumo modelį;
• išsiugdyti tinkamą „duodu-imu“ modelį artimuose santykiuose;
• bendrauti su įvairiomis socialinėmis grupėmis;
• ugdyti sąžinės jausmą;
• išmokti atlikti psichologinį, socialinį ir biologinį vaidmenis;
• pripažinti, kad kūnas keičiasi ir prisitaikyti prie jo;
• valdyti kūną ir išmokti naujų elgesio modelių;
• išmokti suprasti fizinį pasaulį ir jį kontroliuoti;
• susikurti tinkamą simbolių sistemą ir tobulinti abstraktų mąstymą;
• susieti save su Visata.

Augdamas vaikas visais šiais aspektais susiduria su vis naujais visuomenės lūkesčiais: laukiama, kada išmoks vaikščioti, kalbėti, prašytis ant puoduko, apsirengti. Vėliau – kada išmoks skaityti, rašyti, skaičiuoti.
Tikimasi, kad vaikas bus sąžiningas, mokės dalintis, pasirinks tinkamą savo lyčiai vaidmenį, mylės kitus žmones ir bus pajėgus atsakyti už savo veiksmus.

Taigi raidos uždavinius iškelia visuomenė. Jei užduotis neįvykdoma deramu laiku, ji ir nebus gerai įgyvendinta. Viena neatlikta užduotis iš dalies ar visiškai sužlugdys kitų užduočių įvykdymą (Havighurst, 1972). Jei vaikas neišsiugdė sąžinės jausmo, tai paauglystėje gali būti linkęs elgtis asocialiai. Vaikui, kuris neturi patirties, kaip priimti ir parodyti švelnius jausmus, gali nepavykti sukurti šeimos ar gerų santykių šeimoje.
Nepavykus įgyvendinti raidos užduoties, kyla nepasitenkinimas iš aplinkinių, nes vaikas nepateisino jų lūkesčių. Skirtingose visuomenėse vaiko raidos užduotys yra nevienodos, o kiekviena visuomenės grupė turi savus raidos apibrėžimus ir lūkesčius. Raidos apibrėžimų ir lūkesčių skirtumai gali sukelti socialinių prisitaikymo problemų. Pavyzdžiui, mokytojai gali tikėtis, kad mokyklinio amžiaus sulaukę vaikai jau bus pakankamai savarankiški – mokės patys susitvarkyti ir savarankiškai mokytis, suteikiant jiems tik nedidelę pagalbą. Tačiau nepriežiūrą patyręs vaikas nėra pilnai įgyvendinęs raidos užduočių ir dėl to gali nepatenkinti mokytojų lūkesčių (jis tikisi, kad mokytojai jam daugiau padės).
Kad vaikas galėtų atitikti visuomenės lūkesčius, jis turi ugdytis savivaizdį, išmokti savireguliacijos, tinkamų socialinių vaidmenų ir realizuoti raidą atitinkančius įgūdžius.
Šaltinis: VšĮ Šeimos Santykių Institutas,2009, Kaunas

Posted in Kolegų straipsniai, Straipsniai
Susisiekite su psichologe

Vardas

Paštas

Telefonas

Jūsų klausimai

Kontaktai:
Psichologė Dorota Oleškevič
tel.: +370 686 80288
el. paštas: psichologijosnamai@gmail.com
skype: dorota.oleskevic

Mindaugo 21, Vilnius (pilkos durys ant kampo)