Kai draugas nebenori su tavimi bendrauti, arba kodėl nuvertiname draugystę - Psichologijos namai

Kai draugas nebenori su tavimi bendrauti, arba kodėl nuvertiname draugystę

liudesys-draugysteKiekvienas esame patyręs situaciją, kai draugas nebenori bendrauti taip artimai kaip anksčiau arba iš viso nori nutraukti draugystę. Turintys vaikų gali tiesiogiai stebėti, kokios kaprizingos yra jų draugystės – akimirką stiprios ir vieningos, tačiau labai staigiai atšąlančios ir nutrūkstančios. Tačiau tokios pat trumpalaikės gali būti ir suaugusiųjų draugystės. Jei prisimenate draugystę, kai pradėjote pastebėti, kad jūsų draugas nebenori būti taip arti, ši patirtis turbūt buvo pilna įvairiausių emocijų – liūdesio, pykčio ir pavydo, ypač jei pamatėte, kad jūsų bičiulis užmezgė artimą ryšį su kuo nors kitu. Psichologiniu požiūriu, iširusios draugystės patirtis gali sukelti nemenką vidinę sumaištį.

Pastaroji sumaištis yra susijusi su keletu dalykų. Tiksliai supranti, kodėl skauda, kai prarandi mylimąjį, bet sau nuolat kartoji, kad prarasti draugą neturėtų būti taip skausminga. Nes mes su savo draugais neturime seksualinių santykių. Mums atrodo, jog nesant seksualinio intymumo su draugais, draugystės iširimas turėtų būti mažiau skausmingas nei romantiniai santykiai. Be to, meilės ryšių praradimo skausmingumas yra stipriai nusistovėjęs kultūriškai. Jei kam nors pasakysi, kad iširo tavo meilės ryšys, kiekvienas puls tave užjausti, taip pat per radiją nuolat girdime dainas apie skausmingą meilę, išsiskyrimus. O kur yra vieta jausmams, kai tave palieka draugas?

Nors nutrūkus draugystei nepatiriamas seksualinio ryšio praradimas, vyrai ir moterys vis tiek išgyvena didelį netekties jausmą. Galima sakyti, kad jausmas, tiek nutrūkus draugystei, tiek romantiniams santykiams, yra panašus: „Jis ar ji daugiau manęs nebenori“. Nesvarbu, koks santykių tipas tai buvo, priimti jausmą, kad esi nebenorimas, yra sunku kiekvienam, kuris pasitikėjo ir buvo prisirišęs. Taip pat verta paminėti, kad emocinis draugystės intymumas gali būti toks pat stiprus kaip ir su romantiniu partneriu. Savo praktikoje iš vyrų ir moterų dažnai išgirstu, kad su draugais kartais jie jaučia tokį pat artimą ar netgi dar artimesnį emocinį ryšį negu su savo partneriu.

Kai draugas nuo tavęs atsitraukia, tai – neabejotinai skausminga. Dauguma populiarių filmų klaidingai vaizduoja realybę, jie rodo idealistišką vaizdinį, kad draugystės tęsiasi amžinai. Tačiau kiek gi žmonių turi draugą, kuris yra jam stipriai atsidavęs du ar tris dešimtmečius?“Žinoma, tokių draugysčių esama, bet labai mažai.

Per žmogaus gyvenimą santykiai – su sutuoktiniu, šeima, bet kuo – gali pasikeisti ar netgi per laiką išnykti. Vidurinio gyvenimo tarpsnyje dažnas ima pastebėti, kad viso gyvenimo draugai yra labai retas dalykas. Nors paauglystėje ar dvidešimtaisiais gyvenimo metais esame kupini vilties ir gyvenimo energijos, maždaug ties amžiaus viduriu atsiranda tam tikros ribos, kurios atsiliepia ir draugysčių santykių palaikymui. Tuo metu sutikti žmonės gali tapti atsitiktiniai ar laikini, kad ir kokie artimi jie atrodė tą akimirką.

Ar draugystė tęsis, lemia daug veiksnių. Pavyzdžiui, geografija. Tai gali ir palengvinti draugystę, ir padaryti sunkiau išlaikomą. Jei gyvenate kaimo vietovėje, žmonės ten yra sėslesni, todėl ten lengviau išlaikyti ilgalaikes draugystes. Miestuose žmonės yra mažiau sėslūs, daugiau kraustosi, draugystes išlaikyti tampa sunkiau.

Psichologai teigia, kad turėti artimą draugą yra labai naudinga. Artima draugystė teikia didelį saugumo jausmą, taip pat ilgalaikis draugas gali būti ir kaip kritiškas tavo praeities archyvas. Lygiai taip pat draugų neturėjimas yra siejamas su dideliais minusais. Pavyzdžiui, didesne mirtingumo rizika.

Taigi, kaip susidoroti su tuo, kai draugas tavęs nebenori? Raktas, kaip atsigauti po netekties, yra to priėmimas. Reikia suprasti, kad draugystės – kaip ir romantiniai santykiai – gali būti trumpalaikės. Taip pat reikia suvokti, kad kai kurios draugystės, kurios užsimezgė, jaunystėje ir dar neturint susiformavusios pasaulėjautos, gali nebetikti, tau labiau subrendus ir pasikeitus. Kitaip tariant, nors ir skausminga, kai draugas nuo tavęs nusigręžia, tačiau gali būti, jog tu pats „išaugai“ tą draugystę, net pats to nesuvokdamas.

Mūsų kultūra daugiau vertės suteikia romantiniams santykiams nei draugystei. Knygynuose pilna knygų, kaip pagerinti santuokinio gyvenimo kokybę. Bet ar tai nėra taip pat svarbu, kaip išlaikyti draugystę? Ar knygos šia tematika neturėtų būti publikuojamos su tokiu pačiu įkarščiu? Įdomu, ar draugystės nėra dar trapesnės nei romantiniai ryšiai būtent dėl to, kad mūsų visuomenėje trūksta informacijos, kaip puoselėti ir saugoti tokius santykius? Kartais, kai esate pavargę po darbo, pamatę, jog skambina draugas, atmetate jo skambutį arba šnektelite vos minutę. Galbūt, jei į draugystes įdėtume tiek pat pastangų kaip į romantinius santykius, tuomet mažiau jų ir iširtų.

Pagal užsienio spaudą parengė Vaiva Lanskoronskytė

Bernardinai.lt

 

Žmonės dažnai skundžiasi, kad neturi gerų, patikimų, galinčių palaikyti draugų.Ką daryti?
Kreipkites į psichologą – jis padės harmonizuoti santykius ne tik su šeimos nariais, bet ir sustiprinti ryšį su draugais.

Registruokitės telefonu +370 686 80288, el.paštu: psichologijosnamai@gmail.com arba užpildykite šią formą:

Vardas

Paštas

Telefonas

Jūsų klausimai

Posted in Kolegų straipsniai, Straipsniai
Susisiekite su psichologe

Vardas

Paštas

Telefonas

Jūsų klausimai

Kontaktai:
Psichologė Dorota Oleškevič
tel.: +370 686 80288
el. paštas: psichologijosnamai@gmail.com
skype: dorota.oleskevic

Mindaugo 21, Vilnius (pilkos durys ant kampo)